GLAS JAVNOSTI  

 

I n t e r n e t   i z d a n j e

Nedelja 28. 5. 2006.

 
 

Glas javnosti 24 sata sa Vama... najnovije vesti iz zemlje i sveta...

vesti dana

arhiva

vaša pisma

istorijat

redakcija

kontakt

pomoć

pišite nam


Kapiten odbojkašica pokrenula inicijativu za pomoć mladiću

Jelena samurajskog srca

Po dolasku iz Japana, Nikolićeva pročitala u našem listu da je Vladimiru Bojoviću potrebna pomoć za lečenje i organizovala akciju za prikupljanje novca u reprezentaciji

Dolazak kapitena ženske odbojkaške reprezentacije SCG Jelene Nikolić iz dalekog Japana dao nam je povod za intervju. Međutim, već na startu razgovora, Jelena nas je prijatno iznenadila.

- Dok sam bila u Japanu, čitala sam Glas javnosti preko Interneta.
Navika da prelistava dnevnu štampu dovela je do toga da je po dolasku u Beograd, prilikom okupljanja reprezentacije, u našem listu pročitala vest o mladiću iz Požarevca Vladimiru Bojoviću (33) kome je potrebna finansijska pomoć za lečenje.

- Pročitala sam u Glasu vest o nesrećnom mladiću i odmah sam organizovala među reprezentativkama skupljanje para. Već u toku sledeće nedelje posetićemo Bojovića i uručiti pomoć. Volela bih i da nam se još ljudi pridruži u ovoj akciji - kaže ova devojka velikog srca.

Kada bi morali u jednoj rečenici da opišemo život odbojkašice Jelene Nikolić, onda bi ukratko glasio - fanatik za sport. Za svoje 24 godine Jelena je trenirala tenis, aikido, karate, rukomet, košarku i konačno odbojku. A odbojku, koja ju je proslavila, i koja ju je vinula u visine, počela je da trenira gotovo slučajno.

SPARTANSKI ŽIVOT

Za razliku od svih ostalih, odbojkašice u japanskim klubovima imaju radno vreme - od sedam ujutru do šest uveče.
Pauza između dva treninga ne postoji, već se radi u fabrici! Smeštaj je organizovan u internatu i do deset uveče - gase se svetla!
- Stranci imaju drugačiji status. Ugovor nije sadržao i obavezu da se radi u fabrici, ali sam svakako morala da poštujem njihova klupska pravila. Dakle, nema kasnih provoda. Većina japanskih odbojkašica nije nikada otišla u diskoteku - naglašava Jelena.

- Bila mi je potrebna "petica" iz fizičkog, a uslov za to bio je da naučim da serviram. I tako, dok sam prebacivala loptu preko mreže, primetio me je tadašnji trener OK Obilić Velja Zrnić i pozvao na treninge. Obilić je prava sredina za mlade devojke jer vlada prava porodična atmosfera - kaže kapiten "plavih".

Jedna od najboljih igračica današnjice nekoliko puta je šokirala odbojkašku javnost. Sa svega 17 godina je otišla u najjaču odbojkašku ligu, u Italiju i uspela da se dokaže. Posle pet godina prelazi u tada najjači klub u Evropi, francuski Kan, da bi prošle godine odlučila da ode u zemlju koja nije poznata po ovom sportu - Japan.

- Moja igračka karijera je tekla po onoj narodnoj "što me ne ubije - ojača me". U početku mi je bilo teško u Italiji, bilo je dosta suza, očekivali su od mene da budem nosilac ekipe, ali su me održali želja i inat.

Posle godinu dana provedenih na Azurnoj obali, Jelena je potpuno neočekivano odlučila da se preseli u Japan i tamo odigra jednu sezonu za klub Turej iz malog gradića Ocu kraj Kjota.

- Odlazak u Japan bio je veliki izazov za mene. Međutim, u početku nisam videla Japan koji sam zamišljala. Bila sam u malom gradiću, gde nije bilo tehničkih čuda, nebodera, svega onog na šta mi prvo pomislimo kada govorimo o "zemlji izlazećeg sunca".

Međutim...
- Međutim, ubrzo sam zavolela Japan. Oni su najiskreniji i najbolji narod. Jedina "mana" im je što su navikli samo da rade. Moraju da budu malo opušteniji. Veoma su ljubazni, ali i potpuno drugačiji od nas - način razmišljanja, ishrana, ponašanje.
Jelena je odlaskom na Daleki istok pokazala da nije "sve u novcu".

- Biti odbojkašica u Japanu je status. Svi vas poznaju, podržavaju, sa svima sam postala prijateljica. Za jednu igračicu je najbitnija odanost i vernost prema klubu. Veću platu dobijaju one koje su duže u klubu, a ne one koje su najbolje. Klub vodi računa o svojim igračicama i njihovim potrebama. Meni su recimo darivali bicikl.

Najteže trenutak u karijeri dogodio se upravo u Japanu: NJen Turej poražen je u polufinalu plej-ofa protiv tima koji je prvenstvo završio na četvrtoj poziciji.
- Tako je to u Japanu. U plej-ofu se igra samo jedan meč. Bio je to ujedno i naš jedini poraz u sezoni.
Jelena se odlučila da novu sezonu ipak odigra u italijanskoj Padovi, ponovo izazova radi, a karijeru će, možda, završiti u Japanu.

- Ambicije Padove su da bude među najboljima. Imaju dobru ekipu i nadam se uspehu.
Jedna od najboljih, a zašto ne reći i najlepših odbojkašica na svetu ima poruku za sve mlade devojke koje razmišljaju da se bave ovim sportom.

- Odbojka je pravi ženski sport jer nema kontakta. Uz to odbojkašice su najzgodnije i najlepše sportistkinje. Nikako ne treba odustajati posle prve prepreke. Treba biti tvrdoglav i ambiciozan, kakva sam ja bila - zaključuje Jelena Nikolić.

D. Ignjatović


vesti po rubrikama

^sport

Glas javnosti ugostio fudbalere Partizana braću Nebojšu i Nenada Marinkovića
Trajal Stejks: Najskuplji konj u Srbiji protiv moćne Šakire Bome
Savićević i Milošević izgladili referendumske razmirice
Vozač Ferarija onemogućio rivale da ostvare bolji rezultat minut pre kraja zvaničnog treninga
Kapiten odbojkašica pokrenula inicijativu za pomoć mladiću
SCG remizirala protiv Urugvaja na ispraćaju na "Marakani"
Plave nade protiv Francuske za polufinale EP (20.45)