kontakt

pomoć

pišite nam

28. LETNJE OLIMPIJSKE IGRE - ATINA 2004. (13. - 29. AVGUST)

Plavi odbojkaši ostali bez titule olimpijskog šampiona, pošto su u četvrtfinalu poraženi od Rusije 1:3

Tako blizu, a tako daleko

Sva četiri seta rivali igrali "na razliku". Vanja Grbić: Ako Rusi ne osvoje zlatnu medalju, svima ću da im polomim noseve

U teškom meču punom neizvesnosti, reprezentacija Rusije je zbacila s trona olimpijskog šampiona. Iako su plavi odbojkaši u duelu s najtrofejnijim timom turnira bili više nego ravnopravan protivnik, ruski igrači su bili umešniji u završnicama setova, što im je donelo odlučujuću prednost u odnosu na selekciju SCG.

Sva četiri seta su igrana na razliku i, da je bilo malo više sreće, sasvim drugačiji ishod meča bio bi takođe potpuno realan. Da li je pri tome potrebno pominjati u kakvom su stanju na teren izašli reprezentativci SCG, oslabljeni bolešću i odsustvom najubojitijeg igrača Ivana Miljkovića, dok su ih s druge strane mreže dočekali stameni igrači "zbornaje", svi do jednog kao od brda odvaljeni i, uz to, do očaja željni stare olimpijske slave?

Fantomska bolest, koja je kao epidemija zahvatila tabor odbojkaša u Atini, kao i sramotna igra reprezentacije Brazila koja je namerno izgubila meč od nedoraslog rivala, igrajući ispod najniže linije sportske časti i morala, nametnuli su plavima u najkritičnijem momentu ujedno i najtežeg protivnika. Ipak, zahvaljujući velikom naporu lekarskog tima, selektor plavih Ljubomir Travica imao je za susret protiv Rusa na raspolaganju gotovo kompletnu postavu: Nikolu i Vanju Grbića, Meštera, Vujevića, Gerića, Vasića i Mijića, s kojima je počeo odlučujući meč.

Travica: Žestoko smo se borili

Znali smo da Rusija ima jedan od najjačih timova na svetu i uprkos mnoštvu otežavajućih okolnosti mi smo verovali da možemo da ih pobedimo. Borili smo se žestoko i da nam je uspelo da osvojimo bar jedan od tri nesrećno izgubljena seta, utakmica bi sigurno krenula drugim tokom- zaključio je selektor plavih Ljubomir Travica posle meča kojim su plavi završili učešće na Olimpijskom turniru, jer se utakmice za plasman od 5. do 8. mesta neće igrati.

Tetuhin: Hvala na velikom meču

Najbolji igrač reprezentacije Rusije Sergej Tetuhin nije štedeo komplimente na račun rivala iz plavog tabora:
- Ovo je bio fizički i psihički izuzetno težak meč i mi smo presrećni zbog pobede nad ovako velikim rivalom. Zbog toga bih želeo da se zahvalim reprezentaciji Srbije i Crne Gore na ovako velikom meču.

Efektni napadi i još efektnije odbrane već izgubljenih lopti, pogotovo od starne ruskog tima, krasile su prvi deo meča u kome su dva rivala u liniji ravnanja ušla u neizvesnu završnicu. Ipak, Rusi realizuju prednost i dolaze do prve set lopte. Ali plavi se odlično brane i izjednačavaju rezultat. U igri živaca i borbi poen za poen, Rusi ipak osvajaju set.

Drugi nastavak je u potpunosti pripao odbojkašima SCG. Izvanredni Vanja Grbić uz podršku brata Nikole i Gorana Vujevića rešetao je rusku odbranu, koja je i tada branila gotovo nemoguće lopte. Na svu sreću, svaki napad Rusa nailazio je na neprelazan blokerski zid od ruku Andrije Gerića i Đule Meštera. Uskoro plavi ostvaruju i najveće vođstvo od 20:15, a onda su samo za trenutak zastali, što je bilo dovoljno neumoljivom protivniku da razliku smanji na 22:21. Ipak, plavi uspevaju da realizuju napade i izbore izjednačenje.

Najteža borba vodila se u trećem setu, tokom kojeg nijedna selekcija nije uspela da izbori značajniju prenost. Iako su plavi u finišu imali vođstvo i stigli do set lopte, Rusi uspevaju da izjednače a potom da osvoje set i pređu u vođstvo. Teška bitka vođena tokom trećeg seta izmorila je našu reprezentaciju, tako da Rusi u četvrtom stvaraju solidnu razliku. Kada je izgledalo da je sve izgubljeno, plavi se poslednjom snagom izdižu i dolaze do izjenačenja, a potom ne koriste i dve set lopte. To je već bio pouzdan znak da iz dramatične završpnice neće izaći kao pobednici.

Srbija i Crna Gora- Rusija 1:3 (27:29, 25:23, 25:27, 26:28)

Dvorana mira i prijateljstva. Gledalaca: 9.000. Sudije: Salonen(Finska), Lojthauzer (Nemačka).
SCG: Vasić 14, Mitrović 2, Đorđević, Mešter 7, Mijić, N.Grbić 5, V.Grbić 16,Gerić 8, Vujević 19, Ilić, Marković 1.
RUSIJA: Dinejkin 1, Baranov 17, Abramov 10, Kazakov 7, Tetuhin 22, Kamutcki 1, Kozarev 1, Ušakov, Ktei 1, Jegorčev 4, Verbov, Kulešov 7.

- Bili smo uvek tu blizu, nadomak osvajanja seta, meča, ali nam je zafalilo snage. Na žalost, imali smo mnogo problema s povredama i bolešću tako da je, bez treninga, nekoliko igrača igralo pod injekcijama, dok je Ivan Miljković završio u bolnici. Mi smo pokušali da damo sve od sebe. Ipak, želim da čestitam reprezentaciji Rusije, koja odavno nije odigrala ovako dobro. Oni će biti osvajači zlatne medalje. Ako to ne urade razbiću im noseve - našalio se posle svega Vanja Grbić, najavljujući da će na predstojećem EP koje će naredne godine biti održano u Beogradu i Rimu, biti samo navijač.