Srpsko nasleđe

Glas nedelje

SINA

SNAGA

U triler završnici meča za treće mesto na SP u Italiji Jugoslavija pobedila Dansku - 42:40

Plava bronza

Naše rukometašice stigle sedam golova minusa protiv olimpijskih pobednica, a posle produžetaka osvojile i medalju

U Meranu prava drama u borbi za treće mesto na 15. svetskom prvenstvu rukometašica. Jugoslavija je savladala Dansku posle produžetaka (42:40) i posle devet godina ponovo se našla na pobedničkom postolju. Plave su treće na svetu, a uz samo malo sreće mogle su da igraju i za zlatnu medalju...

U regularnom delu susreta rezultat je bio 34:34 (14:17), a u dva produžetka po pet minuta naše su izvukle poslednje atome snage i uspele da nadigraju dvostruke olimijske pobednice i na kraju zasluženo proslave podvig - 42:40 (38:37).

Igra

Jugoslavija - Danska 42:40 (38:37, 34:34, 14:17)
Dvorana u Meranu. Gledalaca oko 3.000. Sudije: Erman, Kinzig (Nemačka), Isključenja: Jugoslavija 10, Danska 4 minuta. Sedmerci: Jugoslavija 5(5), Danska 12 (11).
JUGOSLAVIJA: Paplacko, Jovanović, Knežević 2(1), Savić 5, Medved 2, Miličković 3, Balać 6, Petrović 6, Kolaković 7 (4), Selmanović 5, Damjanac, Jovović 6.
DANSKA: Rentala, Vestergard 16 (7), Robling, Hansen, Horlike, Pedersen 3, Mortensen, Kjerskou 6 (2), Melgrad 1, Andersen 7(2), Daugard 7, Frojlung.

Plave rukometašice blistaju od sreće

Veliko slavlje u plavom taboru posle pobede...
- Fantastično, predivno, ne mogu da verujem - kroz suze govori Sandra Kolaković. - Kakav je to meč bio. Odigrali smo dve najbolje i najuzbudljivije utakmice na turniru. Ne znam odakle nam snaga za preokret. Mislim da su Dankinje bile suviše samouverene. Pa, zar su mislile da ćemo se predati?
- Dala sam dva poslednja gola, srećna sam zbog toga, ali ovoga puta pobedila je ekipa. Igrale smo kao u transu. Dankinje su izuzetno snažna ekipa koja lomi tempom, ali, ovoga puta smo ih samlele - rekla je Aida Selmanović.
-Tek sada mi je krivo što smo izgubile od Norvežanki - žali Tanja Medved. - Preokret je bio za priču. Iskreno, u jednom momentu sam pomilila da ćemo pretrpeti katastrofu, a onda, kao da je nešto puklo u nama. Prosto smo eksplodirale.

Iako su u uvodnim minutama meča naše reprezentativke povele sa 3:1, videlo se da je iscrpljujući meč, samo petnaestak sati ranije, protiv Norveške, ostavio traga i na fizičkom i psihičkom planu. Delovale su plave umorno, noge kao od olova, a Dankinje pune elana, snage i rešenosti da se domognu medalje. Naše održavaju ravnotežu do 14. minuta, a onda počinje hod po mukama. Uspevale su jugoslovenske rukometašice, na mahove, da smanje prednost protivnika na jedan gol, ali bi onda ponovo padale. Rezultat posle prvih 30 minuta (14:17) nije nagoveštavao ništa dobro, tim pre što su plave delovale kao izduvani balon.

Golgota se nastavlja na početku drugog dela kada su naše rukometašice potpuno bez ideje, snage, koncentracije. Dankinje to obilato koriste i prave razliku od čak sedam golova (17:24) u 38. minutu. Tada selektor Milatović uzima tajm - aut. Govori svojim pulenkama da treba da igraju bez straha, da daju sve od sebe u preostalih dvadesetak minuta, da pošteno i uzdignuta čela završe veliko takmičenje.

I gle čuda! Plave su se prosto razletele po terenu, odjednom je to sasvim druga ekipa, jaka, koncentrisana, maksimalno motivisana. Prednost protivnika se topi, Dankinje su unezverene i u 59. minutu izjednačenje, pa naše dolaze u vođstvo, a onda nesigurni i u finišu meča, i naročito u produžecima, sudijski par iz Nemačke Erman - Kinzig poklanja sedmerac našim protivnicima i to je izjednačenje.

U produžecima, naše igraju kao u transu. Protiv Dankinja, protiv publike, protiv sudija... Ali, niko im ne može ništa. Devojke streme jednom cilju - pobedi. Kakva je to drama! Dame u crnom iz Nemačke su nemilosrdne, ali zahuktalu plavu mašinu više niko ne može zaustaviti. Ruke u znak predaje dižu prvo naše protivnice, pa sudijski par i na kraju mnogobrojna publika iz Danske.

Na kraju i ruke naših devojaka lete u vis, ali u znak trijumfa. Pobeda! Bronzana medalja za jednu izuzetnu generaciju koja je nadmašila sebe. A, treba reći i da su naše devojke samo zahvaljujući sticaju nesrećnih okolnosti izgubile polufinalni meč sa Norvežankama. Po svim procenama to je bila i najkvalitetnija utakmica turnira. A izgubili smo, posle produžetaka sa golom razlike. U svakom slučaju uspeh plavih rukometašica je zaslužen i znači povratak u svetsku elitu. Tu nam je, uvereni smo, i mesto.

Selektor Milorad Milatović

Plavom četom izvrsno je komandovao Milorad Milatović.
- Hvala ovim devojkama na svemu što su pružile u ovoj utakmici - rekao je selektor Milatović. - Igrali smo srcem i moram da kažem da sam iznenađen da su devojke napravile onakav preokret. Bile su preumorne, ali finiš je bio nezaboravan. Odigrati ovakve dve utakmice u nepuna dva dana je podvig.

Na EP preko Poljske

Danas je u Meranu obavljen žreb parova baraž za Evropsko prvenstvo 2003. godine. Naša reprezentacija će igrati sa Poljskom, a termini su 1. juni u Poljskoj, a sedam dana kasnije je revanš u Jugoslaviji. Utisak je da posao neće biti težak jer su naše protivnice objektivno slabije.

S. S.

14:30h

Dragan Vuksanović, direktor Uprave za sport, o malom ulaganju i velikim rezultatima

14:37h

Jestrović spreman za prolećnu sezonu

14:44h Pobeda Filadelfije u Klivlendu
14:51h Holifild nije uspeo da se vrati na tron
14:56h JOK proglasio sportiste 2001. godine
15:03h U RTS priznaju dug prema odbojkaškoj reprezentaciji
15:20h Ekskluzivno: Tandem jugoslovenskih novajlija u kišnom Sijetlu traži mesto pod NBA suncem
19:17h Na SP u Italiji Jugoslavija pobedila Dansku - 42:40
00:05h Partizan pobedio Slogu u 8. kolu Juba lige (76:62)
00:08h Rukomet - Kup kupova: Partizan u četvrtfinalu
00:12h Hemofarm bolji od Radničkog (75:72)