Glas nedelje

SINA

SNAGA

02. Sep 2001 21:10 (GMT+01:00)

Pobedom protiv Nemačke (86:73), Jugoslavija se plasirala u četvrtfinale EP u Turskoj

Nedodirljivi!

MVP Bodiroga "odbranio" plave od kriznih minuta treće četvrtine, Stojaković pobedio Novickog. Za polufinale, 6. septembra, s pobednikom meča Litvanija - Letonija

Jugoslavija - Nemačka 86:73 (22:13, 19:13, 17:28, 28:19)

Dvorana "Anfaš" u Antaliji.
Gledalaca: 2500.
Sudije: Sudek (Slovačka), Brazauskas (Litvanija).

JUGOSLAVIJA: Bodiroga 20, Petrović, Obradović 3 (1 trojka), Rakočević, Stojaković 22 (3), Šćepanović 3 (1), Jarić 3 (1), Drobnjak 17, Tarlać 10, Milojević, Tomašević 4, Gurović 4.
NEMAČKA: Demirel 13 (3), Okulaja 18, Geret 4 (1), Pešić, Geris 8, Tomić, Vilagbi, Papić, Arigbabu 5, Femerling 7, Novicki 15, Bredli 3 (1).

Ni "prljavi" Nemci, potpomognuti sudijskim parom Sudek - Brazauskas, nisu mogli da dodirnu nedodirljive! Jugoslavija je pobedom protiv Nemačke (86:73) superiorno osvojila prvo mesto u grupi "C" na EP u Turskoj i direktno se plasirala u četvrtfinale, 6. septembra u Istanbulu. Za plasman u polufinale, plavi će igrati protiv pobednika baraž duela Litvanija - Letonija.

Pešićeva odbrambena mašina besprekorno je otvorila meč, dozvolivši rivalu tek sedam poena u prvih devet minuta. U međuvremenu, Stojakovićevih osam poena, Jarićeva trojka i Bodirogina kontra za 22:7! Serija 6-0 samo je sačuvala Nemce veće blamaže u prvoj četvrtini. Sjajna odbrana funkcioniše i u drugoj deonici, ofanzivno raspoloženi Stojaković i Drobnjak dopuštaju NBA staru Novickom da postigne prve poene tek u 17. minutu. Pre toga, trojka našeg NBA asa za 37:20, a leteći Drobnjak zakucao je poluvreme (41:26).

Naš centar je na isti način otvorio i treću četvrtinu, da bi posle tehničke greške nemačkoj klupi plavi stigli do maksimalnih 44:26 u 21. minutu. Nemci prelaze na zonsku odbranu koja zbunjuje naš napad, sledi serija promašaja plavih i drsko ignorisanje izuzetno grube igre Nemaca na samoj ivici incidenta. Novicki je u 26. minutu postigao 13. poen za 48:42, ali odmah napravio i 4. ličnu grešku, kao i Stojaković tri minuta ranije.

Ipak, na krilima publike i sudija, uz tri trojke Demirela i isprovocirane i nervozne igrače našeg tima, 20 sekundi do kraja trećeg dela, Nemci prilaze na 56:54. Stabilniji od ostalih bio je kapiten Bodiroga, koji je posle šest poena u stresnoj trećoj četvrtini (17:28), "povukao" plave u poslednjoj deonici, ubacio osam poena u prva četiri minuta (68:57), zatim i naterao Novickog da načini 5. ličnu grešku. Zona Nemaca je konačno otključana, odbrana vraćena na nivo iz prvog poluvremena, a utakmica odlučena u 36. minutu (77:62).

Predali su se i Nemci i sudije, a plavi spakovali kofere za put u Istanbul.

V. Preradović

Pešić: Fenomenalni Tarlać

Selektor Svetislav Pešić zadovoljan je igrom i pobedom.
- Čestitam i mojim i nemačkim igračima, koji su pokazali kvalitet. Pored plasmana u četvrtfinale, bitno je što ćemo imati tri dana odmora. Istakao bih Tarlaća koji je igrao fenomenalno i dobro iskoristio minutažu, kao i Drobnjaka koji je sačuvao Novickog i pokazao da može da obavi specijalne zadatke.
- Dobro smo odigrali sve utakmice, kontrolisali rezultat i ostvarili tri sigurne pobede. Idemo dalje... - kaže kapiten Dejan Bodiroga.
- Izgledalo je da ćemo rutinski dobiti Nemce, ali smo ušli u njihov ritam i priče sa sudijama. Sve je došlo na mesto kada je Bodiroga preuzeo igru - hvali kapitena Peđa Stojaković.
- Nemci su pokušali da nas agresivnom i povremeno grubom igrom izbace iz takta, ali nismo naseli i kolektivom prebrodili krizu - komentar je Dragana Tarlaća.