GLAS JAVNOSTI - Logo  Prvi broj izašao 15. jula 1874. u Kragujevcu
 Beograd Godina II Obnovljeno izdanje
 Četvrtak 29. april 1999.
Izdaje NIP „GLAS“ a.d.
„GLAS JAVNOSTI“ d.d.
Vlajkovićeva br. 8,
Beograd, Jugoslavija
GLAVNE VESTI

Updated:
29/04/99 00:05 (GMT +01:00)

Najnovije vesti...

Video galerijaVideo galerija

English

Francais

Deutsch

Italiano


Glavne vesti Ostale vesti Feljton Arhiva Pretplata Istorijat Redakcija Kontakt Navigation Bar
NATO avijacija, tokom srede dejstvovala je u Beogradu, Paraćinu, Požegi, Novom Sadu, Podgorici

Uništena rafinerija u Novom Sadu

Avijacija NATO je pogodila kasarnu Vojske Jugoslavije u neposrednoj blizini bolnice "Dragiša Mišović", u sredu, u 01.15 sati.

U toku noći između utorka i srede po četvrti put na meti avijacije bile su ciljevi u okolini Požege. Na područje sela Zdravčići,udaljeno oko pet kilometara od Požege, oko 01.45 časova palo je pet razornih projektila. Gađano je izpražnjeno "Jugopetrolovo" skladište. Od snažnih detonacija oštećeni su mnogi stambeni objekti u Zdravčićima i okolnim selima.

NATO avijacija je u sredu, u 09.43 časa, po treći put od početka agresije bombardovala Paraćin. Gađan je severozapadni deo grada "Vikend zona", a tri projektila vazduh zemlja, naneli su veliku materijalnu štetu vikendicama i voćnjacima.

Sa dva projektila, u sredu, u 13.35 časova, pogođena je i potpuno uništena Jugopetrolova rafinerija u Novom Sadu i televizijski repetitor na Iriškom vencu.

Više eksplozija čulo se u sredu, oko 14 časova iz pravca aerodroma Golubovci u Podgorici.

Snažne eksplozije čule su se u sredu, u toku dana, iznad Niša, Valjeva, Vrnjačke Banje, Trstenika i Loznice. Prema informacijama Centra za obaveštavnje, detonacije su posledica probijanja zvučnog zida aviona.NATO priznao da je bombardovao stambenu zonu u Surdulici

BRISEL- Portparol NATO-a Džejmi Šej priznao je u sredu da je jedan avion Alijanse u utorak greškom bombardovao "malu stambenu zonu" u Surdulici.

Do sada su pronađena tela 16 civila koji su poginuli u napadu NATO na Surdulicu, među kojima je 12 dece. Strahuje da je broj stradalih znatno veći.

Na Surdulicu je ispaljeno 11 projektila, od kojih je stradalo oko 300 civilnih objekata.

Šej je potvrdio da je tokom napada na kasarnu jedna bomba greškom ispuštena.

 

 Ima nade za političko rešenje

MOSKVA - Nemački ministar odbrane Rudolf Šarping izjavio je u sredu posle sastanka sa specijalnim izaslanikom ruskog predsednika za SRJ Viktorom Černomirdinom da "postoji nada za političko rešenje kosovske krize".

On je ipak upozorio da "ne treba precenjivati" sadašnje pregovore u Moskvi, jer u NATO donose odluku sve članice te organizacije.Sporazum do leta

MADRID - Šef ruske diplomatije Igor Ivanov ocenio je da će se uskoro postići sporazum kako bi se okončao rat u Jugoslaviji i napredovalo u političkom rešenju krize pod pokroviteljstvom UN.

- Siguran sam da će pre leta biti mirovnog procesa. Moja intuicija mi kaže da će se uskoro postići sporazum koji će omogućiti obustavu vojne intervencije NATO i napredak prema političkom rešavanju krize pod pokroviteljstvom Saveta bezbednosti UN i uz aktivno međunarodno učešće - rekao je Ivanov u intervjuu koji je u sredu objavio madridski dnevnik "Mundo".Džordž Buš, bivši predsednik SAD, poručio Klintonu

Ne treba nam drugi Vijetnam

DALAS - Bivši američki predsednik Džordž Buš ocenio je da bi rascepi u redovima NATO mogli da budu veći, ukoliko jugoslovenski predsednik Slobodan Milošević ne popusti pred bombama Alijanse.

Buš je zatražio od predsednika Bila Klintona da američkoj vojsci odredi jasnu misiju u Jugoslaviji i dodao da SAD ne žele "drugi Vijetnam".Rusija i Kina blokirale odluku SB

NJUJORK (Beta) - Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija izrazio je u utorak zabrinutost zbog pogoršanja humanitarne situacije u Jugoslaviji, rekao je predsedavajući Saveta Alen Dežame nakon zatvorenih konsultacija.

Dežame je rekao da su članice Saveta, takođe, podržale aktivnosti humanitarnih organizacija na Kosovu i okolnim područjima. Posebno su pozdravljeni najnoviji napori i inicijative Međunarodnog komiteta Crvenog krsta.

Rusija i Kina su u utorak u Savetu bezbednosti blokirale usvajanje oštrog saopštenja o izbegličkoj krizi na Kosovu.Američki Predstavnički dom jednoglasan

Bez objave rata SRJ

VAŠINGTON - Komisija za međunarodne odnose američkog Predstavničkog doma jednoglasno u utorak odbacila rezoluciju za formalnu objavu rata Jugoslaviji, kao i rezoluciju o povlačenju američkih snaga koje učestvuju u napadima na SRJ.Skot Batler, američki pilot, veteran iz Persijskog zaliva

Niko ne želi na Balkan

Ne shvatamo zašto NATO nije intervenisao kada su umirali milioni ljudi u Africi, ili kada su slične probleme u Turskoj imali Kurdi?

PRAG - Američki pilot na stažu u Češkoj Skot Batler tvrdi u da nikoga od njegovih zemljaka ne privlači operacija na Balkanu.

- Od svojih drugova znam da tamo niko ne želi da bude. Za sve je ova operacija psihički suviše teška, ali dobili su naređenje pa ga izvršavaju - rekao je Batler, koga u julu čeka povratak u SAD, a ako još bude trajao sukob na Balkanu, verovatno i ratni raspored u bombardovanju Jugoslavije.

Batler, veteran iz Persijskog zaliva, bombardovanje SR Jugoslavije vidi, za razliku od rata u Iraku, kao "humanitarnu intervenciju."

- U Zalivu smo ratovali zbog nafte, za to da Amerikanci ne moraju da plaćaju na benzinskim pumpama mnogo - rekao je Batler i dodao da "na Kosovu nema ni nafte ni zlata. Neko je morao nešto da uradi kada se tamo događaju tako strašne stvari".

- Jedino ne shvatamo zašto NATO nije intervenisao kada su umirali milioni ljudi u Africi, ili kada su slične probleme u Turskoj imali Kurdi? - dodao je američki pilot.Peter Handke o drami "Komad za film o ratu" i saradnji sa NP

Ovo bi trebalo igrati s tugom

Prva tragedija koju sam napisao u karijeri posvećena je vašoj sudbini

Jedan od najznačajnijih evropskih savremenih pisaca, umetnik koji je od početka agresije na našu zemlju podigao glas protiv apsurdnog bombardovanja Jugoslavije, boravio je u sredu u Narodnom pozorištu u Beogradu.

Povod poseti je što će se posle premijere u Burgteatru ovde igrati druga svetska premijera njegove najnovije drame "Vožnja čunom, ili Komad za film o ratu" u režiji Dejana Mijača. Komad koji prema Handkeovim rečima govori o bratoubilačkom ratu u srcu Evrope, istovremeno je i snoviđenje o ratu, nastanku agresije koja osposobljava ljude da ubijaju svoju braću. A nasuprot pragmatizmu jedne uistinu užasne stvarnosti, Handke ipak postavlja nadu.

- Ovu predstavu treba igrati s tugom. Na momente ona je vrlo agresivna. U osnovi je tragedija. To je prva tragedija koju sam napisao u karijeri, a posvećena je sudbini vašeg naroda. U njoj je sve izmešano - i farsa i sarkazam i komedija. Ono što je po meni najbitnije je epika - trebalo bi vrlo pažljivo ispričati priču, zbog čega moraju da budu angažovani glumci koji su spremni da uđu u posebnu avanturu putovanja kroz ovu temu - rekao je Handke.

R. Radosavljević
Foto: N. ĐurovićČitanje je privatna stvar

Da je čitanje privatna stvar, dokazaće i pisac Radoslav Petković u četvrtak u Galeriji KCB u okviru tribine "Književna radionica", koju organizuju "Stubovi kulture". Čitaoci će imati priliku da sa piscem razmene mišljenja i iskustva u vanrednim životnim okolnostima kakve su ove naše. Pisac, kao javna i priznata ličnost, pričom o tome kako se nosi sa nametnutim nevoljama, strahovima i izmenjenim načinom života, je interesantan sagovornik i osoba kojoj se veruje, pre svega deli sudbinu svojih čitalaca i svog naroda.

D.T.Prema pisanju španske "Marke"

Leto bez Jugoslovena

Španska "Marka" posvetila je veliku pažnju predlogu Evropske zajednice po kom Jugoslaviji treba da budu uvedene sportske sankcije. Prema eminentnom sportskom listu, predlog podrazumeva da nijedan klub iz zemalja članica EZ ne sme da gostuje u Jugoslaviji, niti naši klubovi mogu da igraju u Evropi. Međutim, najinteresantnija stvar vezana je za transfere. Po "Marki", na leto bi bilo nemoguća realizacija svih transfera naših igrača koji sada igraju u Jugoslaviji i to iz prostog razloga što ne bi postojao način da se našim klubovima uplati obeštećenje.Jugoslovenska košarka čeka reakciju iz Minhena

FIBA čeka do maja

Svetska košarkaška federacija (FIBA) još nema zvaničan stav o predlogu Evropske zajednice da reprezentaciji Jugoslavije, u svim sportovima, bude zabranjen nastup na takmičenjima širom sveta.

- Nemamo odgovor - poručio je portparol FIBA Florijan Vaninger. - Odluka će verovatno biti doneta na sastanku "evropske kuće košarke" koji će biti održan na Malti od 14. do 16. maja. Poznato nam je da u EZ postoji predlog o suspenziji jugoslovenskih klubova i reprezentacija, ali ne samo na nivou FIBA već svih međunarodnih sportskih udruženja. Ideja je, dakle, da se i jugoslovenski klubovi isključe iz svih takmičenja.Inter i Parma ne pitaju koliko košta selidba iz madrdskog Atletika

Italija vraća Jugovića?

Narednih 45 dana Vladimir Jugović će pauzirati zbog povrede zadnje lože, ali Italijane to mnogo ne tangira. Inter i Parma žele da angažuju našeg internacionalca i po španskim novinama već su stupili u kontakt sa madridskim Atletikom...

- O ponudama, kao i vi, čitam po novinama. U svakom slučaju, na to sam navikao i prija mi, ali moj Atletiko je u nezavidnom položaju i bilo bi ružno da sada raspredam o eventualnom odlasku iz Madrida.

Madrid, Milano ili Parma?

- Ugovor sa Atletikom me vezuje do 2002. godine, dakle, ništa ne zavisi od mene već od Hezusa Hila.

Atletiko je Jugovića platio 25 miliona maraka, a cena slobode iznosi 85 miliona nemačkih novčanica.
Pretraživanje GLASA JAVNOSTI!

powered by FreeFind

 

E-mail: glas_javnosti@abc.co.yu

Diskusija/Message board


[ Glavne vesti | Ostale vesti | Feljton | Arhiva | Istorijat | Redakcija | Pretplata | Kontakt ]
http://www.glas-javnosti.co.yu
webmaster@glas-javnosti.co.yu

   

Copyright © 1998 NIP „GLAS“
All Rights Reserved.


FastCounter by LinkExchange