-kontakt Kako da koristim ovaj sajt? Pošaljite nam pismo... Vesti dana Arhiva Vaša pisma Istorijat našeg lista Redakcija Stupite u kontakt sa nama

Glas nedelje

SINA

SNAGA

28. Jun 2000 23:35 (GMT+01:00)

Francuska golom iz penala u 117. minutu pobedila Portugal i ušla u finale "Euro 2000"

Zlatni Zidan

Prvak sveta Francuska prvi je finalist Evropskog prvenstva u Belgiji i Holandiji. U fantastičnoj fudbalskoj predstavi u Briselu zlatnim golom zlatnog Zinedina Zidana "galski petlovi" su srušili sjajni Portugal - 2:1.

Samo tri minuta delila su od penal ruleta, a onda je sa penalom "požurio" Abel Ksavijer. Do tada najbolji igrač u odbrani Portugala zaustavio je rukom na gol liniji šut Silvana Viltora i Benke je posle konsultacije sa pomoćnikom Sramkom pokazao na belu tačku.

Portugalci nisu uspeli da obuzdaju emocije, prekid je trajao pet minuta, isključeni su Figo i Gomeš, ali nazad nije moglo. Šut sa jedanaest metara za najboljeg evropskog fudbalera bio je stvar rutine gde ništa nije mogao ni golman kalibra Vitora Baije.

Na travi stadiona "Kralj Boduen" odigrano je istinsko finale pre finala. Kako je i najavljeno, bio je to duel umetnika, dve bez sumnje najatraktivnije reprezentacije Starog kontinenta.Nadmudrivali su se Zidan i Figo, briljirao Seržo Konseisao, sijao Anri...

Ipak, tokom gotovo svih 117 minuta dominirao je svetski prvak. Portugalci što s namerom, što zbog kvaliteta Francuza bili su defanzivniji nego inače, ali i pakleno opasni sa loptom u nogama. To je potvrdio Nuno Gomeš već u 19. minutu kada je velemajstorski pogodio mrežu sjajnog Barteza sa dvadesetak metara.

Inicijativu "trikolora" tek je u 51. minutu krunisao Anri i to posle nedosuđenog ofsajda. Naime, asistent Anelka je u trenutku primanja lopte bio čitav metar iza odbrane Portugala, Čeh Sramka to nije video (ali jeste ruku Ksavijera), a Anelka je odigrao odličnu povratnu loptu koju je Anri pretvorio u veoma lep pogodak.

Do kraja, smenjivali su se opasni napadi pred oba gola i nema sumnje da su obe selekcije zaslužile finale. Ipak, u boj za trofej mogla je da ode samo Francuska, sa zlatnim Zidanom.

Francuska - Portugal 2:1 (0:1, 1:1)

Strelci: Anri u 51. i Zidan u 117. iz penala za Francusku, a Gomeš u 19. minutu za Portugal.
Stadion: Kralj Boduen u Briselu.
Gledalaca: 45.000.
Sudija: Ginter Benke (Austrija).
Žuti kartoni: Viera, Desai (Francuska), Vidigal, Figo, Žorž Košta, Dimaš, Žoao Pinto (Portugal).
Crveni karton: Gomeš i Figo (Portugal) u 117. minutu.

FRANCUSKA: Bartez 7,5, Tiram 7,5, Blan 7, Desai 7, Lizarazu 7,5, Viera 7,5, Dešamp 7, Zidan 8, Peti 7 (od 87. Pires 7), Anri 7,5 (od 105. Trezege -), Anelka 7 (od 72. Viltor 7).
PORTUGAL: Baia 7,5, Ksavijer 7, Kouto 7, Žorž Košta 7, Dimaš 7 (od 91. Rui Žorž -), Konseisao 7,5, Vidigal 6,5 (od 61. Bento 7), Rui Košta 6,5 (od 78. Žoao Pinto 7), Koštinja 6,5, Figo 7,5, Nuno Gomeš 7.
Igrač utakmice: Zinedin Zidan (Francuska).