[an error occurred while processing this directive]  

Izdaje NIP „GLAS” a.d.
„GLAS JAVNOSTI“ d.d.

Vlajkovićeva br. 8, Beograd, Jugoslavija

[an error occurred while processing this directive]  

I n t e r n e t   i z d a n j e

Ponedeljak, 22. Novembar 1999.

 
 
[an error occurred while processing this directive]
 

rubrike

politika

društvo

ekonomija

svet

hronika

reportaža

kultura

sport

feljton

intervju

slobodno vreme

 

video galerija

[an error occurred while processing this directive]


Glavni meni:
 -vesti dana
 -arhiva
 -vaša pisma
 -istorijat
 -redakcija
 -kontakt Kako da koristim ovaj sajt? Pošaljite nam pismo... Vesti dana Arhiva Vaša pisma Istorijat našeg lista Redakcija Stupite u kontakt sa nama

Links

Srpsko nasleđe

Glas nedelje

SINA

SNAGA

21. Nov 1999 17:11 (GMT+01:00)

Oboleli hrvatski predsednik nije potpisao akt o raspisivanju izbora

Tuđman nije pri svesti?

Nagađa se da bi to mogao da bude razlog što je propušten i poslednji zakonski rok za ovu odluku

ZAGREB - Predsednik Hrvatske Franjo Tuđman, koji je teško bolestan i nalazi se u zagrebačkoj bolnici "Dubrava", nije do utvrđenog roka, koji je istekao u ponoć između subote i nedelje, potpisao akt o raspisivanju parlamentarnih izbora u Hrvatskoj, ranije planiranih za 22. decembar, javlja Rojters.

Izbori će zbog toga biti odloženi, ali moraju biti održani do 27. januara 2000. godine.

U nedelju su se, međutim, pojavila neka tumačenja da rok za stavljanje potpisa može da se produži i do ponoći između nedelje i ponedeljka, jer se u njega može računati i predizborni dan ćutanja.

Ako Tuđman ne utvrdi svojim potpisom dan izbora, za taj posao ipak ima još vremena, s obzirom da se izbori moraju održati u roku od 60 dana od raspuštanja Zastupničkog doma Sabora, čiji mandat ističe 27. novembra, a između raspisivanja i održavanja izbora mora da prođe najmanje 30 dana.

Tuđman je primljen u bolnicu 1. novembra i od tada je bio u dva navrata podvrgnut hirurškim zahvatima zbog problema sa debelim crevom i unutrašnjim krvarenjima. Prema poslednjem saopštenju lekara, njegovo stanje se stabilizovalo i oporavak se nastavlja u odseku za intenzivnu negu.

Britanska agencija, međutim, konstatuje da to što do ponoći nije potpisao akt o raspisivanju izbora, "najverovatnije znači da Tuđman nije pri svesti u potpunosti".

Lokalni mediji prenose da se vladajuća Hrvatska demokratska zajednica priprema da predsednik Sabora Vlatko Pavletić preuzme privremeno od Tuđmana predsedničke dužnosti.

HDZ - "opasna opozicija"

Potpredsednik Socijaldemokratske partije (SDP) Antun Vujić ocenio je da će HDZ biti vrlo opasna i kompetentna opozicija jer je "izdrilovala nekoliko umova" koji su sposobni da dobro funkcionišu u sferi političke kritike. On je u izjavi "Feral tribjunu" nagovestio da se "kada je reč o mentalitetu koji treba pobediti", ne "plaši ni Ivića Pašalića (uticajnog Tuđmanovog savetnika), ni bilo koga iz te strukture".

Parlamentarne stranke sastale su se i u nedelju u nastojanju da se izbegne sasvim izgledna blokada državnih institucija zbog teške bolesti predsednika i njegovih velikih ovlašćenja.

One su razmatrale prekjučerašnji predlog HDZ o uvođenju instituta privremene sprečenosti predsednika republike.

Prema tom predlogu, kad je šef države privremeno sprečen da obavlja svoje ustavne dužnosti, onda ga zamenjuje predsednik Sabora, a ako je u takvim okolnostima Zastupnički dom već raspušten, zamenjuje ga predsednik tog doma u prethodnom sazivu.

Problem sa tim predlogom je u tome što bi i nastupanje i prestanak sprečenosti predsednika trebalo da formuliše sam predsednik svojom pisanom odlukom, a ako to nije u stanju, onda to čini Ustavni sud na predlog vlade.

Opozicija smatra da treba dopuniti ustav institutom privremene sprečenosti (svaki drugi akt treba da potpiše sam Tuđman), ali uz obavezu da se prethodno, "uz vođenje računa o dignitetu predsednika", vlada mora izjasniti da li je on trajno sprečen da obavlja svoje dužnosti. U tom slučaju, primenila bi se ustavna odredba prema kojoj predsednika države automatski zamenjuje predsednik Sabora koji u roku od 60 dana mora da raspiše izbore.

Dostavljajući opoziciji ovaj predlog, HDZ nije navela da li je reč o nacrtu zakona ili izmeni ustava. Za uvođenje privremene sprečenosti zakonom dovoljna je prosta većina u parlamentu, koju HDZ ima, dok je za izmenu ustava potrebna dvotrećinska većina, koju nema, pa mora da "ide" na usaglašavanje sa opozicijom.

Rastu šanse HDZ

Tuđmanova bolest izgleda da je povećala izborne šanse njegove HDZ. Na to ukazuje i najnovije istraživanje biroa američkog Međunarodnog republikanskog instituta u Zagrebu, sprovedeno za vreme Tuđmanove bolesti, na uzorku od 4.000 ispitanika, prema kojem bi za HDZ glasalo 24 odsto anketiranih, prema 18,2 odsto u junu. Ipak, prema toj anketi koalicija Socijaldemokratske partije i Hrvatske socijalno-liberalne stranke i sada bi osvojila najviše glasova - 35 odsto.


vesti po rubrikama

^politika

15:46h

Na severu Kosova ostalo oko 70.000 Srba: Ibar deli Mitrovicu

15:53h

U SZP tvrde da vlast priprema izbore: Nemamo ništa protiv Vuka

16:00h

SZP u iščekivanju Avramovićevih kadrovskih rešenja

16:12h

Kako su radnici "Trepče" ostali bez posla: General Ponset zatvara fabrike

16:32h

"Otpor" organizuje spektakl na Studentskom trgu: Poslednji studentski protest?

16:46h

U Strazburu počeo skup posvećen SR J: Stepenice ka Evropi

17:03h

Klinton: Suspenzija sankcija Srbiji samo posle izbora

18:30h

Klinton direktno za Prištinu

21:01h

SNP: Napad na oficira VJ brutalan i vandalski čin

21:08h

Vuković Kutlešiću: Crna Gora nije u procesu secesije

21:14h

Đukanović: Moglo bi doći do sukoba

21:17h

Bulatović poručio Crnogorcima: Suprotstavite se secesiji

22:28h

62. protest SZP: ''Šetao'' i Alan Ford

22:36h

Ahtisari u Prištini

22:47h

''Kontrolisana'' eksplozija u Prištini

23:04h

Strazbur: Opozicija da se izjasni

23:36h

Štrpce: Otkrivena eksplozivna naprava

 

^društvo

16:50h

Narkomanija postaje veliki problem i na jugu Srbije

17:09h

Pravoslavcima 13 neradnih dana

17:24h

Sociolog Darko Broćić o TV programu: Sve počelo sa Vučelićevom erom

18:04h

Spomen-obeležje Raščanima poginulima na Kosovu

18:46h

Sajam prehrane: Izložba hrane uz niže cene

18:52h

Oprezno ka Kopaoniku

19:05h

Suspendovani svi civilni letovi sa prištinskog aerodroma

19:10h

Posmrtno odlikovan Veselin Bošković

 

^ekonomija

17:32h

"Jugo" opet hit

17:48h

Pola Evrope nudilo struju, EPS se odlučio na uvoz iz Slovačke

18:15h

Slobodan Tomović o planovima Vlade: Najvažnije dobro grejanje

18:22h

Slavko Drljević: Dinar treba proterati

19:00h

Penzioner iz Međurečja "rekorder": Najniža penzija ni 20 maraka

 

^svet

17:11h

Hrvatski predsednik nije potpisao akt o raspisivanju izbora: Tuđman nije pri svesti?

17:29h

Najava prinove u porodici Bler tema broj 1 u Britaniji: Politička trudnoća

17:33h

Neviđene mere bezbednosti zbog Klintonove posete Bugarskoj

18:00h

Ekonomski pritisak na Rusiju: Krediti čekaju mir u Čečeniji

18:29h

Uspešno lansiran vasionski brod: I Kinezi u svemiru

22:56h

Ni Bugari neće Klintona

 

^hronika

20:46h

Podaci o vozilima DB ostaju na mikrofilmu

22:13h

Kuršumlija: Dva policajca poginula, šest ranjeno

 

^reportaža

16:17h

Uvrnute komšijske priče s druge strane okeana: Srbin, Hrvat i Tito

17:03h

Kampanja protiv homofobije: Uskoro prvi srpski gej-lezbo skup

17:22h

Beogradski skinhedsi (3): Socilog Radomir Đorđević: Skinse ne treba potcenjivati

 

^kultura

15:30h

Maren Krea Freze, rediteljka filma "Zoe", gošća Festivala autorskog filma

15:37h

Miodrag Radovanović povodom Nagrade "Raša Plaović": Nisam izigrao scensku mladost

15:50h

"Kokoška" šabačkog pozorišta u Ateljeu 212

16:13h

Završeni Osmi dani Zorana Radmilovića: Tri "Zoranova brka"

16:21h

Susreti profesionalnih pozorišta lutaka Srbije

18:51h

Obeležena 121. godišnjica Kolarčeve zadužbine

 

^sport

16:45h

Intervju: Artur Takač: Jugoslaviju greju olimpijske baklje

17:10h

Stručnjak FMP Železnika Aleksandar Petrović, prvo ime trenerske struke u zemlji

17:31h

Akcije mlade reprezentacije Jugoslavije na fudbalskoj berzi rastu vrtoglavom brzinom: Mladost na (s)ceni

17:54h

Rukometaši Partizana poraženi od najbolje ekipe Evrope: Barselona sa druge planete

 



     


FastCounter by LinkExchange